Genius® Pro50™ 50-Amp Battery Charger
Model: FLU527
Mfr. No.: GENIUSPRO50
  • Genius® Pro50 50-Amp Battery Charger Nia-Chem Ltd.
Colour, sizing or style depicted in some photos may not be exactly as described.
Please check your product description carefully before placing your order.
Includes
  • (1) GENIUSPRO50 Battery Charger w/ Interchangeable Connectors
  • (1) Genius PRO Clamps w/ Integrated Eyelets
  • (1) 10' Extension Cord
  • (1) EVA Case
  • (2) Self-Tapping Screws
  • (4) Type A, C, G, and I Power Cables
  • (1) User Guide & Warranty Information
Line Voltage
100V to 240V AC
Frequency
50Hz to 60Hz
Operating Temperature
-4° to 122°F(-20° to 50°C)
Charging Current
50 Amps (6V, 12V), 25 Amps (24V) DC
Charging Voltages
6 Volts, 12 Volts, 24 Volts
Charging Capacity Range
(6V, 12V) Up to 2,000 Amp-Hours, (24V) Up to 1,000 Amp-Hours
Power Consumption
750 Watts (Max)
Dimensions
6.89" H x 12.44" W x 3.58" D
Country Of Origin
China
  • Avoids under-charging in cold weather down to -4 F and avoids over-charging in hot weather up to 122 F
  • Automatically detects sulfation/acid stratification
  • Equipped with a reduced charge current mode that allows the unit to operate at 10A for optimized charging of smaller batteries or continual maintenance